Odwiedzając te restauracje i kawiarnie, które reklamują się tym, że panuje w nich rodzinna atmosfera, często zachwycamy się pufami pojawiającymi się zamiast klasycznych foteli i krzeseł. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaprosić takie siedzisko również do domowego salonu zwłaszcza, że wybór puf jeszcze nigdy nie był tak duży, jak ma to miejsce obecnie.
Pufy w salonie dawniej i dziś
Meble salonowe są piękne, oryginalne i… kontrowersyjne. Domownicy potrafią spędzić wiele czasu na wzajemnym przekonywaniu się o ich wadach i zaletach, co przy tym szczególnie charakterystyczne – bardzo trudno jest im zdecydować się na rozwiązanie kompromisowe. Tymczasem pufy można zaliczyć do grona tych rozwiązań, które są w stanie przekonać do siebie każdego. Ich wygoda i niewielkie rozmiary zachwycają zwolenników minimalizmu, a możliwość schowania w nich swoich skarbów sprawia, że także osoby, które żyją w artystycznym nieładzie nie mają nic przeciwko temu, aby wprowadzić je do domu lub mieszkania. I choć zwykle mówimy o pufach jako o siedziskach salonowych, miejsce dla nich znajdzie się także w pokoju dziecięcym, na korytarzu, a nawet w kuchni
Pufy otwierane do siedzenia nie są zresztą meblem tajemniczym. Wiele osób kojarzy je z czasów dzieciństwa, choć trudno nie zgodzić się z tym, że rozwiązania dostępne wówczas w sprzedaży znacząco różniły się od tych, jakie dziś możemy znaleźć w sklepach z meblami. Dawne pufy obite sztruksem były dość surowe. Nie należały też do siedzisk wygodnych. Zwykle sadzano na nich zresztą dzieci dając im surowy zakaz zaglądania do środka. Dziś trudno nie dostrzec tego, że pufy w istotny sposób zmieniły design. Są znacznie wygodniejsze ze względu na wyższej klasy materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji. W mniejszych salonach oraz w sypialniach mogą z powodzeniem zastępować fotele, a siedzenie na nich nie daje się we znaki.
Wygodne siedzisko, pojemny schowek
Pufy kojarzą się nam z meblem umożliwiającym wypoczynek. Nietrudno się jednak domyśleć, że liczba charakterystycznych dla nich zalet jest znacznie większa. Ich niewielki rozmiar oraz poręczna konstrukcja sprawiają, że można znaleźć dla nich wiele nieoczywistych zastosowań. Na pierwszy plan wysuwa się to, że pufa jest znakomitym dodatkowym siedziskiem umieszczonym przy stoliku kawowym. Co więcej, jeśli jest odpowiednio usztywniona (albo jeśli dysponujemy czymś, co sprawdzi się w roli usztywnienia), sama może okazać się kameralnym stolikiem idealnie sprawdzającym się podczas romantycznego spotkania przy lampce wina.
Nowoczesne pufy są chwalone także dlatego, że wyposaża się je często w otwierane siedzisko. Trudno wyobrazić sobie miejsce lepiej sprawdzające się, gdy szukamy przestrzeni do gromadzenia przedmiotów, które nie mieszczą się na półkach i w szafkach. W pufach można chować dziecięce zabawki, skarpetki należące do domowników w różnym wieku, kapcie dla gości, stare gazety, a nawet album z rodzinnymi zdjęciami. To także idealna przestrzeń dla tego, co jest naszym hobby. Bez względu na to, czy w wolnych chwilach rozwiązujemy krzyżówki, robimy na drutach, czy gramy w karty, w pufie – zawsze pod ręką – mamy to wszystko, co pozwala nam na relaks i dobrą zabawę. W dobie pracy zdalnej, gdy salon z konieczności pełni także funkcję gabinetu, częstym widokiem jest także pufa otwierana do siedzenia pełniąca funkcję podnóżka poprawiającego krążenie i pozwalającego na skuteczną walkę z dolegliwościami bólowymi.
Jak wybrać pufę idealną?
Świadomi wielu zalet puf możemy zacząć zastanawiać się nad tym, czy nie mamy do czynienia z rozwiązaniem, które powinno zagościć także w naszym salonie. Jak wybrać pufę najlepiej sprawdzającą się w tym pomieszczeniu?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej rodzaj i przeznaczenie, w dalszej zaś – na wymiary. Pufy muszą być dopasowane do wnętrza, w którym mają się znaleźć. Zarówno za duże, jak i za małe mogą przecież okazać się nietrafionym zakupem. Przed kupnem warto przeanalizować także kształt tego rodzaju rozwiązania oraz to, z jakiego materiału powinna być wykonana pufa. Tu duże znaczenie może mieć łatwość jej utrzymania w czystości.