Jakie są rodzaje filamentów dostępnych w drukarkach 3D

Drukowanie 3D to forma druku, która obecnie zyskała dużo większą popularność oraz zainteresowanie wśród użytkowników ze względu na znaczny spadek kosztu samego sprzętu jakim jest drukarka 3D.  Fakt ten może zmylić w dużej mierze osoby zainteresowane zakupem – wydawałoby się nic prostszego!  Ceny spadły pozostaje tylko zakupić drukarkę i działać.
W praktyce jednak może okazać się, to myślenie zgubne. Każda decyzja o  zakupie zwłaszcza sprzętu technologicznego wymaga  bowiem przeanalizowania nie tylko samego kosztu dotyczącego wartości sprzętu ale jego eksploatacji oraz wymaganych warunków jakie trzeba spełnić aby móc z niego użytkować.

W przypadku zwyczajnych drukarek atramentowych czy laserowych sprawa była o tyle prosta, że wystarczyła krótka kalkulacja do czego będzie dany model wykorzystywany, na jaką skalę co umożliwiało oszacowanie mniej więcej kosztów użytkowania z danego rodzaju drukarki. Co w następstwie ułatwiało podjęcie decyzji, na który sprzęt się zdecydować.

Jeśli chodzi o drukarki 3D nie mamy do czynienia jak wcześniej wspomniano z wyborem toneru czy tuszu, pojawia się natomiast zagadnienie dotyczące materiału, z jakiego będą wykonywane druki 3D. Wbrew pozorom odgrywa on zasadniczą rolę wpływającą na dodatkowo generowane koszty występujące przy drukowaniu a także na jakość uzyskanych wydruków.  Tworzywa, o których mowa to profesjonalnie ujmując filamenty, których wyróżnia się kilka rodzajów dlatego wybór ich nie pozostaje bez znaczenia. Filamenty są to dość duże szpule, na które są nawijane włókna o różnych rozmiarach oraz gatunkach, w zależności od rodzaju włókna z którego są wykonywane. Rozmiary podawane są w formie średnicy włókna, zwykle mieszczą się one w przedziale od 1,75mm które są najczęściej używane aż do 2,85mm. Jeśli chodzi o rodzaje włókien wyróżnia się takie materiały jak:

  • Filament PLA
  • Filament ABS
  • Filament PETG
  • Filament ASA

praca z drukarką 3d

Jednak zanim dokonamy rozeznania wśród rodzajów filamentów, warto zauważyć, że wybór samej drukarki jest również istotny bowiem posiada ona w swojej budowie specjalną dyszę, która w zależności od modelu drukarki rozgrzewa się do pewnej temperatury. Rola temperatury jest nie bez znaczenia bowiem w zależności od osiągniętej wysokości możliwe jest roztopienie materiału, który w dalszej istocie można uformować wedle oczekiwanego efektu. Drugim istotnym elementem  drukarki 3D jest stół roboczy, którego temperatura ma z kolei zabezpieczyć filament przed zbyt gwałtownym wystygnięciem.

Jeśli chodzi zaś o filamenty, wszystko tak naprawdę zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać z danego materiału, bowiem każdy z nich się różni i przeznaczony jest do czegoś innego. Filament PLA to materiał naturalny, który osiąga się z poliaktydu, dzięki czemu jest tworzywem biodegradowalnym. Uzyskuje się go ze skrobi ziemniaczanej bądź  trzciny cukrowej co wpływa na jego dość niską cenę a dodatkowo jest nieugięty jeśli chodzi o proces rozciągania i posiada odpowiednią sztywność. Skutkiem ubocznym jego jest natomiast słaba wytrzymałość na wysoką temperaturę zwłaszcza przy 50stopniach może ulegać deformacji oraz pod wpływem promieniowania UV mięknie. Wybierając model filamentu Pla Pro można uzyskać większe korzyści jeśli chodzi o jego wytrzymałość, która jest potwierdzona w praktyce poprzez poddawanie tego materiału również do wiercenia.

Filament ABS odgrywa kluczową rolę w przemyśle gdzie zyskał dużą sławę ponieważ wykorzystuje się go do produkcji przedmiotów wykorzystywanych na co dzień jak między innymi zabawki czy części urządzeń RTV oraz AGD. Jego ogromną zaletą jest wytrzymałość, odporność na kruszenie  oraz zmiany temperatur zarówno ujemne nawet do -20stopni jak i dodatnich do 80stopni Celsjusza. Aby jednak przynosił korzyści z produkcji stawia warunki w postaci wysokich temperatur również jeśli chodzi o stół roboczy bowiem szybkie jego wychłodzenie skutkuje pękaniem. Jego dość ważną wadą jest  bardzo szkodliwy wpływ ma człowieka, który spowodowany jest jego pochodzeniem, które wywodzi się z ropy naftowej. Stąd niezwykle ważne jest by przebywać podczas pracy drukarki 3D  wykorzystującej filament ABS w jak najkrótszym odstępie czasu, gdzie obowiązkowo powinna być zapewniona wentylacja powietrza.

plastic-design-3dKolejnym wśród rodzajów materiałów wykorzystywanych do drukarki 3D jest filament PETG, którego najprościej można scharakteryzować jako połączenie dwóch powyżej opisanych filamentów. Posiada wiele zalet bowiem w przeciwieństwie do filamentu ABS nie wpływa negatywnie na zdrowie i życie człowieka, stąd jest często wybierany do druków przez osoby rozpoczynające przygodę z drukarkami 3D. Modele powstającego z jego materiału są wytrzymałe  na wysoką temperaturę a zarazem odporne i pozostające bez skazy nawet przy niskich temperaturach, gładkie. Jedynym ich minusem jaki można się doszukać jest kruchość zwłaszcza przy upadkach modeli.

Ostatnim najrzadziej wykorzystywanym filamentem jest ASA przeznaczony typowo dla drukarek przeznaczonych do produkcji modeli użytku na powietrzu, bowiem nie straszny im deszcz, śnieg czy nawet słońce ze względu na dużą wytrzymałość.
Jak widać rodzajów filamentów drukarek 3D jest dość sporo, niemniej jednak każdy z nich tak naprawdę służy do czegoś innego i cechuje się innymi zaletami oraz wadami, które należy mieć  na uwadze podczas planowania wydruków. To niezwykle ważne aby dopasować odpowiednio filament zgodnie z planami,  który umożliwi uzyskiwanie stuprocentowych  satysfakcji z produkcji modeli, które w zależności od dobrego dopasowania będą mogły cieszyć oko oraz będą odporne na wszelkie czynniki różnego pochodzenia. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest  ich koszt, które są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o rodzaje filamentów. Co więcej jak można było dostrzec zdarza się, że niektóre są mało sprzyjające do pracy dla człowieka co również odgrywa kluczową rolę przy wyborze, który trzeba mieć na uwadze. Podsumowując niezależnie czy wybieramy drukarki laserowe, atramentowe czy 3D niezwykle istotne jest przeanalizowanie materiałów, jakich sprzęt będzie wykorzystywał do stworzenia wyznaczonych przez nas celów.

Poradnik stworzony przez serwis drukarek 3D – firmę Optima MD z Częstochowy. Więcej podobnych poradników oraz ciekawostki branżowe znajdziecie na ich blogu.