Wybór baterii kuchennej ma duży wpływ na to, w jaki sposób będzie postrzegane to pomieszczenie. Nic więc dziwnego, że powinien być przemyślany. Na rynku nie brakuje propozycji różniących się między sobą nie tylko kolorystyką i sposobem montażu, ale również posiadanymi funkcjami. Warto więc zastanowić się nad tym, na które z nich zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Sposób montażu i jego znaczenie
Najbardziej klasyczny podział baterii kuchennych mówi o modelach naściennych oraz ich stojących odpowiednikach. Baterie stojące przeważnie montuje się w otworze zlewozmywaka, choć w sprzedaży dostępne są także nieco bardziej eleganckie rozwiązania, które montowane są bezpośrednio w blacie. Ta forma montażu jest najpopularniejsza. Jest intuicyjna, a jednocześnie nie wymaga wiercenia w ścianie, odpowiada więc także tym osobom, które nie mają własnego mieszkania, a tym samym muszą bardziej kreatywnie zmagać się z ograniczeniami, jakie generuje przestrzeń wynajmowana przez nie. Dziś wybór baterii stojącej jest zresztą jeszcze łatwiejszy niż wcześniej, bo jej producenci dążą do unifikacji otworów i rozmiarów samej baterii.
Nieco inaczej wygląda montaż baterii naściennej. Ta jest przykręcana do złączy ciepłej i zimnej wody, które wychodzą ze ściany. Jeszcze nie tak dawno właśnie ten rodzaj uważano za dominujący. Dziś jednak jego popularność maleje, a zainteresowanie taką opcją jest typowe jedynie dla tych osób, które wymieniając baterie nie chcą ingerować w samą instalację.
Ile uchwytów w baterii kuchennej?
Choć walory wizualne baterii kuchennej oraz sposób jej montażu często sprawiają wrażenie rozwiązań mających kluczowe znaczenie dla kupujących, nie można zapominać o tym, że za naprawdę udany można uznać przede wszystkim ten zakup, który jest funkcjonalny. Kierując się tą zasadą warto zastanowić się, jaka liczba uchwytów będzie nam najbardziej odpowiadać. Dziś w sprzedaży dominują modele jednouchwytowe, a więc takie, w których jeden uchwyt pozwala nie tylko na ustawienie optymalnej temperatury wody, ale również rodzaju jej strumienia. Baterie dwuuchwytowe, bez których jeszcze przed dwudziestu laty trudno było wyobrazić nam sobie kuchnię, przeszły do historii. Jeśli mamy z nimi kontakt, jest to świadoma decyzja wynikająca choćby z chęci utrzymania w kuchni stylistyki w stylu retro. Baterie dwuuchwytowe są zwykle postrzegane jako mniej praktyczne. Zwraca się też uwagę na to, że nie sprawdzają się najlepiej, gdy chce się oszczędzać wodę.
Nowoczesne funkcje w bateriach kuchennych
Dziś w sprzedaży mamy do czynienia z dziesiątkami ciekawych baterii kuchennych. Na szczególną uwagę zasługują przy tym baterie bezdotykowe, a więc takie, które nie wymagają obsługi dłonią uruchamiając się wraz z wykryciem obiektu w swoim najbliższym otoczeniu. Początkowo wybierano je przede wszystkim ze względów higienicznych. Dziś docenia się jednak również to, że mamy do czynienia z bateriami, które pozwalają na oszczędzanie wody, a jednocześnie dłużej pozostają czyste.
Także baterie termostatyczne coraz częściej trafiają do polskich kuchni. Pozwalają one na sprawną regulację temperatury wody i siły jej strumienia, potem zaś „pilnują” tych ustawień. Podobają się nie tylko miłośnikom nowoczesności, ale również osobom, które cenią sobie nowoczesne, praktyczne rozwiązania.