Urządzenia mobilne stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich już nie tylko młodzi ludzie, ale także seniorzy, którzy dotychczas byli do nich sceptycznie nastawieni. Popularność smartfonów rośnie również z uwagi na wycofywanie starych technologii komunikacji, które były z nami od kilkudziesięciu lat. Każdy postęp powinien jednak iść razem z bezpieczeństwem, a niestety tak w przypadku smartfonów nie jest. Warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach, zanim rozpocznie się na dobre korzystanie z urządzenia mobilnego.
Uważaj w co klikasz
Na smartfonach używamy aplikacji e-mail, Messengera, Instagrama i innych komunikatorów, jednak nie zdajemy sobie sprawy, że w wiadomości nie tylko od nieznajomych, ale również od bliskich znajomych możemy otrzymać linki, które będą nakłaniały nas do podania haseł lub zbierały inne informacje. Prawda jest taka, że korzystając z komunikatorów czy e-mail musimy mieć oczy szeroko otwarte. Nie powinniśmy klikać w linki, a jeżeli już chcemy je otworzyć, zróbmy to w bezpieczny sposób, za pomocą dedykowanej do tego celu przeglądarki internetowej.
Korzystaj z bezpiecznych źródeł aplikacji
Instalując aplikacje na telefonie pamiętaj, że one mogą być także niebezpieczne. Niektóre programy udają te popularne, gdy je zainstalujesz mogą wykradać cenne dane, łącznie z hasłami. Ważne jest, aby oprogramowanie na smartfonie było zweryfikowane. Weryfikacji dokonuje najczęściej dostawca bazy z aplikacjami np. Google Play jest największym dostawcą aplikacji na system Android. Z kolei na urządzenia Apple, AppStore. Pobieranie aplikacji z bezpiecznych lokalizacji to gwarancja większego bezpieczeństwa.
Nadawaj mądrze uprawnienia
Instalacja aplikacji z bezpiecznego źródła oczywiście nie zwalnia to z obowiązku myślenia. Jeśli instalując notatnik aplikacja próbuje uzyskać dostęp np. do aparatu czy mikrofonu, powinno dać Ci to do myślenia. Po co zwykłemu notatnikowi taki dostęp? Jeśli autor aplikacji nie potrafi w logiczny sposób uargumentować takiego dostępu lub po prostu, nie napisał o tym ani słowa – musisz rozważyć zrezygnowanie z aplikacji lub ograniczenie jej uprawnień, tylko do tych, które faktycznie będą niezbędne. Niestety w praktyce ograniczenie zwykle wiąże się z koniecznością usunięcia aplikacji.
Podobna sytuacja ma się z aplikacjami zbierającymi dane o nas lub które wyświetlają reklamy, gdzie tylko się da. Na takie apki również trzeba uważać i instalować tylko to, co jest nam niezbędne.
Pamiętaj o aktualizacjach systemu i aplikacji
Luki bezpieczeństwa w systemach i aplikacjach wykrywane są każdego dnia. Gdy pojawią się jakieś newralgiczne updejty warto zaktualizować system tak szybko, jak to tylko możliwe. Uwaga jednak na aktualizacje aplikacji – nie zawsze pośpiech jest dobrym doradcą. Bywają sytuacje, gdzie warto chwilę poczekać i przeczytać opinie użytkowników o najnowszej wersji, zanim ją fizycznie zainstalujemy. Czasem pozwoli to zaoszczędzić sporo problemów.
Zabezpiecz dane wrażliwe na smartfonie
Jeżeli na smartfonie przechowujesz dane wrażliwe koniecznie zaszyfruj dysk smartfona i ustaw odpowiednio mocne zabezpieczenia choćby na PIN. Danymi wrażliwymi dla przeciętnego użytkownika mogą być nawet zdjęcia z wakacji. Pamiętaj jednak, że zaszyfrowanie to tylko jedna strona medalu. Użytkownicy często sami udostępniają w sieci swoje dane, na portalach społecznościowych, czy też korzystając z mniej bezpiecznych komunikatorów lub przesyłając dane poprzez publiczne sieci tzw. hotspoty, gdzie sieć jest dostępna dla wszystkich i w dodatku słabo zabezpieczona. Każda taka sytuacja, to potencjalne ryzyko wykradnięcia danych. Pamiętaj o tym korzystając ze smartfona!
Używaj mocniejszych haseł
Mocne hasła? A po co to komu? No właśnie, wielu użytkowników stosuje nie dość, że krótkie, to śmiesznie łatwe kombinacje, które można złamać metodami słownikowymi w dosłownie kilka minut. Logując się na stronach internetowych użytkownicy często także stosują jedno i to samo hasło. W tym przypadku, jeśli hasło przejmie niepowołana osoba, uzyska ona dostęp do szerszego spektrum zasobów. Warto stosować nie tylko złożone hasła, ale także długie (minimum 16 znakowe) oraz zróżnicowane – dla każdego serwisu, strony, usługi inne hasło. Pozwoli to uniknąć problemów.
Przechowuj bezpiecznie hasła na smartfonie
Hasła logowania do stron najczęściej przechowywane są w przeglądarkach, jednak czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że nie do końca. Jasne jest, że mając do zapamiętania tuzin złożonych haseł nie zapamiętamy praktycznie żadnego lub tylko najczęściej używane. Tu z pomocą przychodzą nam menedżery haseł, które można zainstalować na smartfonie i wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa i poufności danych. Korzystanie z menedżerów to także ukrycie haseł w trakcie ich wprowadzania w polach logowania. Nie pokazujemy nikomu treści hasła, osoba widzi najwyżej zagwiazdkowane pola i może zorientować się jedynie co do długości hasła. Rozwiązanie tego typu dostarczają w standardzie wraz s systemem producenci popularnych smartfonów.
Włączaj weryfikację dwuetapową
Logujesz się w swoim ulubionym serwisie? Zwiększ bezpieczeństwo poprzez weryfikację dwuetapową. Jest to prosty mechanizm w założeniu. Logując się w serwisie podajesz login i hasło, tu włącza się druga linia ochrony – weryfikacja za pomocą kodu jednorazowego, kodu z wiadomości SMS lub rozmowy telefonicznej. W części przypadków kody jednorazowe będzie można wygenerować także w aplikacjach zewnętrznych typu Google Authenticator.
A może zastosuj antywirusa?
Antywirus? Czy może pomóc? Prawda jest taka, że żadne oprogramowanie nie będzie w stanie uchronić nas przed wpadką, gdy będziemy ekstrawagancko korzystać ze smartfona. Antywirus jest narzędziem, które w pewnym stopniu może pomóc, ale nie wyeliminuje zagrożeń, które będą na nas czyhały każdego dnia. Jeśli już instalujesz mobilne oprogramowanie antywirusowe postaw na najlepsze dostępne na rynku rozwiązania. Unikaj darmowych rozwiązań.
Więcej o bezpieczeństwie na smartfonach piszemy na blogu nowyoperatorkomorkowy.pl, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.