Współpraca z biurem rachunkowym – wady i zalety

Gdy przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej ma świadomość tego, że otwiera się przed nim szereg wyzwań. Jednym z największych jest prowadzenie księgowości. Najczęściej spotykaną praktyką jest, w związku z tym, zlecanie tego zadania jednemu z wielu biur rachunkowych obecnych na polskim rynku. Oczywiście, mamy do czynienia z rozwiązaniem, które posiada nie tylko szereg zalet, ale i przynajmniej kilka wad. Decyzja powinna zostać więc podjęta po analizie zarówno jednych, jak i drugich.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

Lista zalet związanych ze współpracą z biurem rachunkowym nie jest krótka. Otwiera ją przy tym możliwość obniżenia kosztów generowanych przez firmę. Może się wydawać, że jest to stwierdzenie paradoksalne. Przecież szukając wsparcia z zewnątrz musimy mieć świadomość tego, że nie będzie ono darmowe. Jest to prawda, należy jednak liczyć się z tym, że zatrudnienie księgowej także generuje spore koszty. Prowadzenie firmowych finansów bez znajomości tematu skończy się katastrofą znacznie szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Księgowa także stawia jednak przed nami pewne oczekiwania. Spodziewa się adekwatnej pensji, pojawia się też konieczność opłacania za nią składek. Księgowa, która odpowiada za firmowe finanse nie jest też w stanie pracować bez odpowiedniego oprogramowania. Te nie jest darmowe, musi być przy tym systematycznie aktualizowane. Oczywiście, biuro rachunkowe także generuje koszty, są one jednak bez porównania mniejsze. Nie musimy już martwić się choćby o odpowiednie oprogramowanie. Biuro we własnym zakresie zajmuje się też zatrudnieniem pracowników.

Nie tylko możliwość oszczędzania firmowych pieniędzy sprawia jednak, że oferta biur rachunkowych jest postrzegana jako wyjątkowo atrakcyjna. Wcale nie mniejsze znaczenie ma to, że podmioty tego rodzaju przejmują odpowiedzialność za prawidłowe wykonywanie powierzonych im zadań. Polskie prawo podatkowe oraz przepisy związane z szeroko rozumianą rachunkowością zmieniają się dynamicznie, a każda z tego rodzaju zmian pociąga za sobą poważne ryzyko popełnienia błędu. Potknięcia zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym księgowym, jeśli jednak staną się udziałem pracownika biura rachunkowego, nasza firma nie będzie musiała borykać się z ich konsekwencjami. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że biura rachunkowe posiadają ubezpieczenie OC. To właśnie ono pozwala na zniwelowanie ewentualnych strat powodowanych przez błędne decyzje księgowego.

Osoby, które podejmują decyzję o nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym doceniają także to, że oszczędzają nerwy i czas. Oczywiście, nie wszystkie podmioty działające na rynku są jednakowo atrakcyjne. Te jednak, które cieszą się najlepszą opinią, gwarantują profesjonalną obsługę, która może trwać przez lata. Bardzo dobrą opinią cieszy się biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej – Tax Bonus, które śmiało można polecić każdemu początkującemu przedsiębiorcy, jak również dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, albowiem Tax Bonus wspiera przedsiębiorców kompleksowo, prowadząc nie tylko księgowość, ale także inne ważne w rozwoju firmy czynności jak prowadzenie kadr i płac. Dąbrowa Górnicza to miasto z dużą ilością biur księgowych, jednak tylko nieliczne mogą pochwalić się certyfikatami Ministerstwa Finansów. Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę!

skoroszyty księgowe

Wady współpracy z biurem rachunkowym

Choć może się wydawać, że współpraca z biurem rachunkowym jest wolna od wad, w rzeczywistości niejednokrotnie wiąże się z poważnymi trudnościami. Generuje je wiele czynników, na pierwszy plan wysuwa się jednak brak wiedzy na temat kompetencji konkretnych podmiotów. Osoba, która dopiero zaczyna działać na rynku nigdy nie ma pewności, że nawiązuje współpracę z podmiotem zatrudniającym specjalistów. Nawet ubezpieczenie OC często okazuje się przy tym niewystarczające. Straty materialne nie są przecież jedynymi, z jakimi należy się liczyć. Równie niebezpieczna może okazać się utrata dobrej opinii. Oczywiście, mamy do czynienia z problemem, z którym można się uporać analizując z dużą starannością oferty przygotowane przez kolejne biura i wsłuchując się w opinie na ich temat. Należy jednak liczyć się z tym, że niefrasobliwość ma wysoką cenę.

Nie każdemu przedsiębiorcy podoba się również to, że współpracując z biurem rachunkowym udostępnia się dane na temat firmy obcemu podmiotowi. Często są to informacje wyjątkowo atrakcyjne dla konkurentów rynkowych. Nigdy nie ma przy tym pewności, że wszystkich pracowników biura odznacza krystaliczna uczciwość, a żaden z nich nie planuje nieuczciwie dorobić sobie współpracując z konkurencją. W praktyce jednak takie sytuacje są niezmiernie rzadkie i w zdecydowanej większości biura rachunkowe są zaufanymi partnerami, z którymi można wspólnie budować biznes i na których można zawsze polegać. Jak to mówią, w każdej zagrodzie znajdzie się jedna czarna owca, ale nie można patrzeć na wszystko przez pryzmat jednostkowych przypadków. Dajmy szansę ale patrzmy też na ręce, albowiem wedle staropolskiego powiedzenia, gdy kota nie ma to myszy harcują 🙂